مجوزها

بر اساس قانون مدیریت پسماند مصوب ۲۰/۰۲/۸۳، پسماند به مواد جامد، مایع (غیر از فاضلاب) و گاز گفته می‌شود که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم حاصل از فعالیت انسان بوده و از منظر تولیدکننده زائد شناخته می‌شود. بر اساس این قانون پسماندها اگر مخلوط پسماندهای عادی یا صنعتی با پسماندهای خطرناک مخلوط گردد این مخلوط درگروه پسماندهای ویژه طبقه‌بندی می‌گردد (مگر آنکه آزمایشات، غیرخطرناک بودن مخلوط حاصله را ثابت نماید) و برای خدمات امحا پسماند معتمد محیط زیست نیاز است؛ لذا لازم است تا کلیه بهره‌برداران نسبت به تفکیک و جداسازی از مبدا کلیه پسماندهای صنعتی به شکل صحیح و دقیقی اقدام نمایند. همچنین طبق آیین‌نامه ضوابط و روش‌های مدیریت اجرایی پسماندهای ویژه و صنعتی در وزارت نفت ۸۵۰۵۳۰۰۱، در کلیه واحدهای عملیاتی صنعت نفت برای اخذ پرونده و رتبه،امور مدیریت پسماند‌ها (جمع‌آوری پسماند، حمل و نقل و دفع و …) باید زیر نظر امور HSE آن شرکت (زیر نظر مدیرعامل) می‌باشد که از نظر توانمندی اجرایی و علمی در هر یک از زمینه‌های مدیریت اجرایی پسماندبه تایید امور HSE وزارت نفت یا HSE هریک از چهار شرکت اصلی رسیده باشند. از طرفی و برای خدمات امحا پسماند معتمد محیط زیست نیاز است.
برای تسهیل مدیریت پسماندها در کشور، شرکت‌های متخصص در این زمینه که اصطلاحا پیمانکار دفع نامیده می‌شوند می‌توانند با اخذ مجوز بهره‌برداری از سایت و مجوز معتمد از سازمان حفاظت محیط زیست، خدمات تثبیت، تصفیه، پردازش و امحاء ضایعات و پسماندهای مختلف را ارائه نمایند. چراکه و برای خدمات امحا پسماند معتمد محیط زیست نیاز است.
شرکت پترو پالایش گهر لرستان که در گذشته با نام شرکت تولید، بسته بندی و فراوری محصولات روغن گهر آبادان فعالیت می نمود با دارابودن دانش فنی و امکانات و تجهیرات مختلفی از جمله جداکننده‌های مکانیکی، تقطیر، پیشگرم‌کننده‌ حرارتی، پسماندسوز، جامدساز و امکانات دفع در زمین و همچنین نیروهای متخصص، توانمندی ارائه خدمات گسترده در این زمینه را دارد. این شرکت مطابق آیین‌نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها (مصوب هیات وزیران، سال ۱۳۸۴)، حسب اسناد و اطلاعات دریافتی از کارفرما، پردازش و امحاء ضایعات هیدروکربنی صنایع مختلف را برعهده می‌گیرد. همچنین بارگیری و حمل پسماندها، بایستی مطابق آیین نامه اجرایی حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک (مصوب هیات وزیران، سال ۱۳۸۵) صورت پذیرد.